Atıksız Buzdolabım

Atıksız Buzdolabım

Atıksız bir buzdolabı düşünebiliyor musunuz? 


Yaşam alanımda özellikle de buzdolabımda plastik görmekten nefret ediyorum. Alışverişlerimi plastiksiz yaptığım gibi muhafaza aşamasında da plastik nerdeyse hiç kullanmıyorum.

 

Mutfak ve buzdolabımı düzenli tuttuğum sürece hayatım çok kolay oluyor. Daha rahat yemek yaptığım gibi mutfak alışverişlerim de kolaylaşıyor. Ayrıca gıda israfını da önlemiş oluyorum. Bir kaç rakamla ifade edersek gıda israfının ciddiyetini daha iyi görebiliriz.

  • Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri tarafından israf edilen gıda miktarı dünya nüfusunun 3 katını besleyebilecek miktarda.
  • Türkiye'de yılda israf edilen gıda miktarı 26 milyon ton. 
  • İsraf edilen sebze ve meyve miktarı 12 milyon ton.
  • Günde 4,9 milyon ve yılda 1,7 milyar ekmek israf ediliyor.
  • Her yıl dünyada üretilen gıdalanın üçte biri kayboluyor veya israf ediliyor.

 

BUZDOLABINI BÜYÜTMEDEN ÖNCE İÇİNDEKİLERİ KÜÇÜLTÜN.


Bana öyle geliyor ki evimizdeki buzdolabı ne kadar büyük olursa israf ettiğimiz gıda da o kadar artıyor. Buzdolabının derinliklerinde unutulan yiyecekleri önlemek için daha büyük buzdolabına gerçekten ihtiyacımız var mı iki kere düşünmeliyiz. Benim tercihim her zaman yiyecekleri az az ve taze almak.

 

MARKETTEN VAZGEÇİN.

Atıksız bir mutfak için öncelikle market alışverişlerini bitirmeye çalışıyorum. Çünkü marketten aldığımız her şey en az bir plastik ambalaj içinde oluyor. Ancak her şeyi kendim üretecek kadar da mutfakla haşır neşir olmadığım için hala markete gitmem gerekiyor. Almam gereken şeyleri olabildiğinde cam kavanozda almaya çalışıyorum ki bunları daha sonra muhafaza amaçlı kullanmaya devam ediyorum.

 

CAM KAVANOZ KULLANIN.

Kalan yemekleri kavanozlarda muhafaza ediyorum. Bir kavanozun ne kadar şey aldığına inanamazsınız. Böylece buzdolabında daha az yer kaplıyor. Ayrıca cam kadar sağlıklı bir yöntem yok.

 

STOK YAPMAYIN.

Manav ve pazara gitmeye çalışın. Semtinizdeki küçük esnaflarla iletişiminizi kuvvetlendirirseniz hem taze gelen gıdalardan devamlı haberdar olursunuz hem de onlara destek olmuş olursunuz. 

 

GERÇEK GIDAYI BULUN.

Marketten aldığımız üzümle, organik üzümü aynı anda farklı balmumlu keselere koyduğumuzda organik olanın daha uzun süre taze kaldığını keşfettik.

 

SEBZELERİN NEMİNİ ALIN.

Sebzeleri balmumlu kese içine koyarken saman kağıt da koyuyorum ki fazla nemini alsın. Bu saman kağıtları ben mutfakta sık sık kullanıyorum. Bunlar atık değil kompostuma kaynak olduğu için de içim çok rahat.

Etiketler: atıksız buzdolabı
Eylül 13, 2020
Listeye dön