Gıdaları Nasıl Uzun Süre Muhafaza Ederiz?

Gıdaları Nasıl Uzun Süre Muhafaza Ederiz?

Sosyal teması minimuma indirmek amacıyla alışverişe gittiğimizde en az 10 günlük ihtiyacımızı temin etmeye çalışıyoruz.

 

Peki israf etmeden gıdaları evde nasıl saklayacağız?

 

Yeşillikleri sirkeli suda beklettikten sonra kuruduğundan emin olmadan buzdolabına kaldırmayın. Muhafaza edeceğiniz kabın veya kesenin içerisine kağıt havlu ya da kağıt koymak da fazla nemi emerek sebzelerin tazeliğini korumasına yardımcı olacaktır. Bu süreçte balmumlu keseler de gıdaları en az 2 kat daha uzun süre taze tutma özellikleriyle işimizi oldukça kolaylaştırıyor.

 

Unu çoğunlukla kendi ambalajında saklarız. Ancak bu ambalajlar hava aldığından unun ömrünü kısaltır. Bunun yerine unu hava almayan cam kavanozda saklamalısınız. Özellikle kepekli unlar daha hızlı bayatlar. Bu nedenle kepekli unlarınızı kavanozla buzdolabına da kaldırabilirsiniz.

 

Soğan, patates ve sarımsak gibi gıdaların filizlenmelerini önlemek için kuru ve karanlık bir yerde muhafaza etmelisiniz. Ancak asla yanyana muhafaza etmeyin. Soğanın ürettiği etilen patatesi bozacaktır. Soğanları hava alacak şekilde havada asılı bir sepette muhafaza etmek en ideali olacaktır.

 

Makarnayı genelde hep plastik ya da karton ambalajında saklıyoruz. Ancak bu çok da doğru bir yol değil. Bunun yerine makarnayı tazeyken paketten çıkarıp hava almayan ağzı kapaklı bir cam kavanoza koymalısınız. Böylece makarnanızın nemlenmesini ve bayatlamasını önlemiş olursunuz.

 

Peynirleri, marketten aldığınız vakumlu ambalajdan yiyene kadar çıkarmayın ve mümkünse buzdolabınızın peynir çekmecesinde saklayın. Ambalajını açtığınız zaman ise küçük boy balmumlu kese içerisinde yada wrap ile sararak buzdolabına koyun.

 

Domateslerinizi eve getirir getirmez buzdolabına koymaktan kaçının. Bunun yerine tezgahın ışık, nem ve ısıdan uzak bir noktasında olgunlaşmasını bekleyin. Aksi takdirde buzdolabındaki soğuk hava domatesinizin hücre yapısının ve lezzetinin bozulmasına neden olacaktır.

 

En çok tükettiğimiz ekmekleri naylon poşetten uzak tutun. Kese kağıdında satın alıp eve getirdiğinizde lunchbag içerisine yerleştirip serin bir köşede saklayın, uzun süre dayanmasını istiyorsanız da dondurucuya atın. Dondurucudan çıkardıktan sonra tost makinesinde ya da tavada ısıtıp tazelenmesini sağlayabilirsiniz.

 

Lütfen bu süreçte ihtiyacımızdan fazlasını alıp diğer insanların gıdaya ulaşmasını engellemeyelim, duyarlı olalım.


 

Etiketler: sıfır atık, atıksız yaşam, gıda saklama yöntemleri
Mart 27, 2020
Listeye dön