Sabun Cevizi Nedir?

Sabun Cevizi Nedir?

Sabun ağacı Himalayalar’da yetişen bir ağaç türüdür. Sabun cevizi denilen meyvesi kuruduğunda hurmayı andırır, yapışkandır. Dış kabuğunun saponin içermesi onun kurutulup farklı amaçlar için kullanılmasını sağlar. Özellikle temizlik malzemesi olarak kullanımı yaygındır. Doğada kolay çözünmesi ve toksik madde içermemesi onu sadece insanın değil, doğanın da vazgeçilmez dostlarından biri yapar. Tüm temizlikte kullanabileceğiniz organik, hipoalerjenik, vegan ve hiç bir atık çıkarmayan kurutulmuş bir meyvedir.

Giysilerimizi kimyasal madde içermeyen ürünlerle yıkamakla sularımızı zehirli bileşenlerle kirletmeye engel olurken, bedenimize toksik madde temasını önlemiş oluruz.

Sabun cevizi egzama, alerji vb. deri hastalıklarının süreçlerinde pozitif etki sağlarken bebek çamaşırları için özellikle tercih edilmelidir.

 

Çamaşır Makinesi Deterjanı,

Küçük bir keseye 5 adet sabun cevizini koyup çamaşırlarla beraber makineye atıyorsunuz. Başka hiç bir deterjan koymadan lekelerinizin çıkmasını, çamaşırlarınız tertemiz olmasını beklerken geleceğe bıraktığımız suları kimyasallarla kirletmemenin gururunu yaşıyorsunuz.

Yıkamadan sonra güneşte kurutup uygun bir yerde muhafaza etmeniz yeterli olacaktır. Aynı kese makinede 5 kereye kadar kullanılabilir. Her seferinde rengi biraz daha açılacaktır. Rengi iyice beyazladığında ve zar gibi kaldığında kullanımı tamamlanmış demektir.

 

Yüzey Temizleyici,

10 adet sabun cevizini 10 bardak su ile beraber kaynatın. Su kaynamaya başladıktan sonra yarım saat daha kısık ateşte kaynatın. Su köpürmeye, sabun cevizlerinin rengi açılmaya başlayacak. Sabun cevizlerini süzüp suyu kavanozlara doldurun. Hazırladığınız deterjandan her seferinde bir çay bardağı kadar sıvıyı alıp bir kovada suyla karıştırın. Dilerseniz içine bir kaç damla esansiyel yağ damlatabilirsiniz. Bu karışımı yer temizliğinde yada fısfıslı şişelere koyarak mobilyalarınızın temizliğinde kullanabilirsiniz.

 

Bulaşık Makinesi Deterjanı,

Kaynatarak hazırladığınız sıvıyı soğuduktan sonra buz kaplarına koyup dondurursanız bulaşık makinesinde kullanımı kolay olacaktır. Yada çamaşır makinesinde yaptığımız gibi bir kese içine 5 adet sabun cevizi koyup bulaşık makinesinde sallandırabilirsiniz. Makinenizin deterjan gözüne biraz sirke koyarsanız bardaklarınız daha parlak çıkacaktır.

Ayrıca sabun cevizi çamaşır ve bulaşık makinelerinin temizliğinde de kullanılır. Sabun cevizi ile makinenizi boş çalıştırırsanız makinenizde zamanla biriken kalıntıları temizlemiş olursunuz.

 

Sabun cevizlerinin rengi beyaza yaklaştığında kullanım ömrünü tamamlamış demektir. Bitkilerinizin toprağına gömebilirsiniz.

 

Etiketler: sabun cevizi, atıksız temizlik
Şubat 10, 2020
Listeye dön