• less.

Dünya Saati Uygulaması Nedir?


Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın 2007’den bu yana her yıl düzenlediği “Dünya Saati” etkinliği kampanyasında; dünyadaki birçok anıtsal yapı, kurum binası ve evlerin ışıkları 20.30 ile 21.30 saatleri arasında iklim değişikliğine dikkat çekmek için kapatılıyor. Dünya Saati uygulaması enerji ve karbon salınımının azaltılmasına katkı sağlayan bir hareket olmanın ötesinde gereksiz enerji tüketimi ve iklim krizine dikkat çekmek için yapılan bir sembolik eylemdir.


Dünya Saati uygulaması ilk olarak 2007 yılında Avustralya'nın Sidney kentinde başladı. Daha sonra dünya genelinde 187 ülkedeki ve bölgedeki 7 bin kentin katılımıyla desteklenen bir etkinliğe dönüştü. Dünya Saati uygulaması her yıl Hristiyan aleminin İsa Mesih'in Golgotha'daki Kutsal Kabir Kilisesi'ne defnedilişini andıkları Kutsal Cumartesi'ye denk gelen Mart ayının son Cumartesi günü düzenlenir.

Her yıl farklı bir temayla çağrısı yapılan etkiliğin 2019 teması “Doğa ve İnsan için Yeni Bir Başlangıç”tı. Bu yıl ise geçtiğimiz yıllardan biraz daha farklı. #EvdeKal kampanyası dahilinde evlerimizdeyken katılacağımız Dünya Saati bu yıl dijitalde gerçekleşecek. Bu yıl Dünya Saati içinde bulunduğumuz zorlu süreçte küresel zorluklarla baş etmek için dayanışmanın önemine dikkat çekiliyor. “Doğa ve insanlık için dayanışma” çağrısı yapılıyor.


28 Mart Cumartesi günü saat 20.30 - 21.30 arasında bir saat ışıklarınızı kapatarak, mum ışığında sevdiklerinizle sohbet ederek siz de bu harekete destek verebilirsiniz.

İklim Krizi

Değişim, bugün değilse ne zaman?


Fosil yakıtların kullanılmasıyla ortaya çıkan seragazları, iklim değişikliğine neden oluyor. Atmosfere saldığımız gazlar yüzünden sera etkisi artarak devam ediyor.

Son yüzyılda dünyanın ortalama sıcaklığı sadece 1 °C yükseldi. Ama artışın yıllara göre inceleyince bunun yarım derecelik kısmı son 30 yılda gerçekleştiği görülüyor. Ve bu gidişle 2030’a kadar yani sadece 10 yıl içinde yine en sıcak yıl rekorları kırılacak ve bu rekorlar ortalamayı bir yarım derece daha yükseltecek.

İklim değişikliğinin insanlar ve diğer canlılar için geri dönülemez sonuçlara yol açmaması için ortalama yüzey sıcaklığındaki artışı 1,5°C'de sabit tutmamız gerekiyor.

Nasıl?


Ipcc raporuna göre 10 yıl içerisinde sera etkisine yol açan gazların salınımını 2010’daki seviyenin yarısına düşürebilirsek ve 2050’ye kadar 0 emisyona ulaşabilirsek o zaman belki bu ortalama sıcaklığı 1,5 °C seviyesinde sabitleyebiliriz. Neden?


Böyle giderse yüzey sıcaklığındaki artış 3°C'yi bulacak.


 • Kuraklık nedeniyle tarımsal üretim yapılamaz hale gelecek,

 • Suya ve gıdaya erişimde büyük sıkıntılar yaşanacak ve buna bağlı salgın hastalık ve ölümde artış olacak,

 • Dünyadaki 410 milyon insan şiddetli kuraklığa maruz kalacak, 49 milyon insanın ise yaşam alanları deniz seviyesi artışından etkilenerek sular altında kalacak,

 • Sıcak hava dalgaları sebebiyle salgın hastalık ve ölümler artacak,

 • Biyolojik çeşitlilik yok olacak,

 • Aşırı hava olayları nedeniyle afetler ve dolayısıyla can ve mal kayıpları artacak,

 • Mercan resiflerinin tamamı yok olacak.


Türkiye'de ise;

 • Deniz seviyesinde 74 cm atış gözükecek. Bu yükselmenin nasıl bir etkisi olduğunu şu veriye göre tahmin edebiliriz; İstanbul ve İzmir'de suyun 50 cm yükselmesi durumunda 252.000 kişi taşkınlara maruz kalacak durumda,

 • Kıyı bölgeleri; kalıcı toprak kaybı, taşkın ve erozyonlara maruz kalacak,

 • Kıyı ekosistemlerinde bozulum, toprağın, suyun tuzlanması ve doğal drenaj kaybı görülecek,

 • Sıcaklık ve asitlenmenin artmasıyla, oksijen miktarı ve gıda arzı azalacak,

 • Deniz canlıları %17 azalacak.


Bu durumda hükümetlerin iklim değişikliğini öncelikli problem olarak masaya yatırıp yüzey sıcaklığını 1,5°C'de tutmak hedefiyle paralel kararlar almaları gerekiyor. Bu süreçte bizlerin de birey olarak inisiyatif kullanmamız gerekiyor. Basitmiş gibi görünebilir ama mesela evinizdeki 60 Wattlık standart bir ampül yılda 152 kg CO2 üretiyor.  Bunun yerine LED ampül kullanırsanız 22 kg seviyesine iniyor. Günde 8 saat değil de 4 saat açık tutarsanız 11 kg’a iniyor. Tek bir ampulü ve onun kullanım şeklini değiştirdiğinizde bile 15 kata varan bir tasarruf sağlanıyor. Fosil yakıtlı araçları azaltarak, toplu taşıma araçlarını tercih ederek, hatta mümkün olduğunca bisiklet kullanarak ya da kısa mesafeleri yürüyerek ulaşımımızı sağlayabiliriz.

Kaynaklar:

https://www.ipcc.ch/sr15/

https://climateactiontracker.org/documents/671/CAT_2019-11-29_ScalingUp_TURKEY_ExecSumm_TUR.pdf

https://d2hawiim0tjbd8.cloudfront.net/downloads/ataletin_bedeli_rapor___yeryuzu_dernegi___ab.pdf

http://www.wwf.org.tr/

https://www.dunyasaati.org/

http://barisozcan.com/

33 görüntüleme
arkaplansız.png

less. mail grubu!

Bir kere kullanıp attığımız plastiklerin elimizden çıktıktan sonra gezegende nelere sebep olduğunu düşünmek zorundayız. Amacımız tek kullanımlık plastiklerin sürdürülebilir alternatiflerini sizlere sunmak. 

Ayrıca özel hayatımızda bulduğumuz ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz. Paylaşımlardan haberdar olmak için mail grubumuza katılın!

Copyright © Tüm hakları saklıdır.

0
 • Instagram
 • Facebook